Miks juhtus see, mis juhtus? Mis rolli mängisid teo toimepaneja iseloomuomadused ja millised need on?

2019. aasta 21. juuni hommikul teatavaks saanud informatsioon öisest tulistamisest Tallinnas Telliskivi tänaval tekitas arvatavasti kõigis esmalt palju küsimusi.

Eelkõige: mis toimus, miks toimus, kes oli tulistaja, kus ta nüüd viibib jne.  – Siinkohal minu kaastunne kõigile oma elu kaotanud ja kannatanute omastele –

Koheselt pärast tulistamist käivitati üleriigiline politseioperatsioon, päeva jooksul tuli lisainfot.  Samuti avaldati teo toimepaneja kohta nii turvakaamerate salvestistest tehtud fotod kui ka nende fotode ja tunnistajate abil tuvastatud isiku näofoto. Pärastlõunal tuli teave öise tulistaja enesetapust.

Iseloomuomadused määravad käitumise

Fenotüübi meetodi vaatenurgast oli mul oma huvi vaadata otsa veretöö korraldajale: selliseks käitumiseks ei ole valmis mitte igaüks – mina ja sina ning enamik meist vist ei lähe linnatänavatele ja teiste inimeste pihta paugutama…? Selle taga on vastavad iseloomuomadused. Ja loomulikult ka mingid sündmused, keegi või miski, mis andis viimase tõuke selliste sündmuste jadale. Võib arvata, et tol ööl tulistamisele eelnenust me enam teada ei saa seoses tulistaja enesetapuga, aga ehk ühtteist midagi aja jooksul siiski selgub. Fakt on see, et ükskõik mis asjaolud sellise veretööni viisid, oleksid erinevate iseloomuomadustega inimesed erinevalt reageerinud.

Täeiliku fenotüübi järgi analüüsi tegemiseks on puudu isiku külgvaates foto. Seetõttu pean piirduma sellega, millised iseloomuomadused on välja loetavad meedias avaldatud otsevaates Raivo Jürimäe fotost.

Millest räägivad tema näojooned?

Fenotüübi järgi isikuomaduste määramise seisukohalt on talle omased järgmised iseloomujooned:

ESITEKS – Kalduvus ekstreemsustele sõnades ja tegudes: kergesti ärrituv, sellises olukorras kaotab kergelt enese üle kontrolli ning on võimeline välja ütlema sõnu või sooritama tegusid, mida hiljem kahetseb, kui mitte otseselt, siis sisemiselt, kuid siis on juba hilja.

TEISEKS – Kahtlustav ja kriitika suhtes tundlik, kalduvus intriigidele.

KOLMANDAKS – Otsusekindel, printsipiaalne ja järsk.

NELJANDAKS – Vähese jutuga, võiks öelda, et nn kuiviku tüüpi inimene – see võib omakorda kaasa tuua teistele inimestele tunde, et neid mõistetakse halvasti või valesti.

VIIENDAKS – Paljus sissepoole elaja. Kui aga aja jooksul palju sisemusse koguneb, siis võib ühel hetkel üle keeda…

KUUENDAKS – Püüdlus elus kergemini hakkama saada ja võimalikult karjääris edeneda, samuti soov sättida asjad sel moel, et nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt raskemad ettevõtmised on kellegi teise kanda.

Lisainformatsioon

Laupäeva jooksul avaldati nii trüki- kui ka digimeedias palju taustainformatsiooni Raivo Jürimäe kohta, peamiselt tähelepanekuid tema eelnevast käitumisest. Samuti teave selle kohta, miks ta politseiametisse tööle ei sobinud. Minu vaatevinklist on täiesti arusaadav, miks selliste isikuomadustega inimene politsei ridades ei töötanud: otsusekindlus oleks selles ametis hea, aga muud omadused töötavad vastu, eriti kalduvus ekstreemsele käitumisele ja intriigidele, tundlikkus kriitika suhtes ja järsuvõitu olemine.

Eelpool kirjeldatu annab ka võimaliku selgituse, miks lõppes kogu juhtunu ka teo toimepaneja jaoks elust lahkumisega: arvatavasti hiljem jõudis kohale kogu kordasaadetu tõsidus, eriti pidi see olema ju selge Sisekaitseakadeemias õppinule.  Võimalik, et kahetseti juhtunut ja ei nähtud enam muud väljapääsu peale enesetapu.

Kokkuvõtteks

Esimestena näos silmatorkavad jooned viitavad enam isikut kujundavatele iseloomujoontele, antud isiku juures on need ära toodud eelpool. Kui oleks võimalik tutvuda ka isiku külgvaates tehtud kvaliteetse fotoga, siis saaks teha pikema ja põhjalikuma isikuanalüüsi ning tuua välja kõik iseloomuomadused. Kurb, et antud juhul niimoodi kujunes: ekstreemsete kalduvustega jm eelpool loetletud isikuomadustega inimesi on üksjagu meie hulgas. Enamik leiab neist oma iseloomuomadustele märksa rahumeelsema või mitte nii äärmusliku väljundi. Eriti veel siis, kui teadlikult tegeletakse nooremas eas kasvatuse ja täiskasvanueas enesearenguga.

Samas tuleb tõdeda, et pingelises olukorras võib eelnev kasvatus- või enesearengutöö tuulde lennata. Nimelt soodustab tugev stressiseisund seda, et inimesel geenide ja füsioloogiaga looduse poolt kaasa antud ja esmane käitumismuster tõuseb esile. Ei suudeta enam kainelt mõelda ja siis ka arukalt käituda, sest emotsioonid võtavad võimust.

Loodan, et see kirjutis andis sulle lühikese sissevaate, millised iseloomuomaduste kombinatsioon võib viia kurbade tagajärgedeni. Samuti – millised võimalused peituvad fenotüübi järgi isikuomaduste määramise meetodis.

Kui sa tunned, et soovid abi iseenda või sulle lähedase inimese analüüsimisel, siis kirjuta julgelt info@iseloom.ee. Või tutvu kodulehega ja telli sedakaudu isiku- või paarisuhte analüüs.

Kui sulle see postitus meeldis või andis lisainformatsiooni, siis palun jaga seda Facebookis.