Fenotüpoloogia on väga praktiline teadmiste valdkond, sest toob paljudele inimsuhetes ettetulevatele probleemidele väga konkreetsed seletused. Ja ka lahendused, kuidas ühes või teises olukorras edasi toimida.

Esimene juhtum: kaks kõva kivi

Noormehel oli probleem: lühemalt või pikemalt kestnud suhted kippusid kõik ühte suunda minema ehk siis metsa. Algus oli iga kord kena ja ilus, kui aga esimese sümpaatia periood hakkas ühele poole saama ja oleks võinud suhte süvenemise suunas liikuda, tekkisid probleemid.

Probleemid tekkisid võimu jagamise pinnal: mõlemad tahtsid mängida esimest viiulit. Kui suhte alul anti teineteisele teadlikult võimalusi domineerida, siis nüüd tahtsid mõlemad korraga olla liidri seisus. Ja sellest tekkisid ütlemised ja arusaamatused, sest kumbki ei tahtnud järele anda. Kaks kõva kivi aga head jahu ei jahvata…

Kui fenotüpoloogia teadmisi kasutades koos noormehega olukorrale otsa vaatasime, siis selgus, et noormees oli teadlikult või teadmatult valinud enda kui võimuka inimese kõrvale samast puust naisi. Tegelikult ikka teadlikult – talle sümpatiseerisid eneseteadlikud, oma joont ajavad ning võimukad naised. Ta ei olnud ainult endale lõpuni aru andnud, millised võimalikud probleemid sellega paarisuhtes võivad kaasneda.

Kaasnes aga tõdemus, et kaks võimukat inimest ei mahtunud ühte ruumi ja elamisse rahumeelselt elama. Kui noormees oleks kohe omanud fenotüpoloogia teadmisi, oleks võinud sellised mitte kuhugi viivad suhted üldse loomata jätta. Sel ajal oleks võinud hoopis tegeleda endale sobiva inimese leidmise ja temaga suhte arendamisega, mitte aga kulutada oma aega ja energiat (ning ka raha) perspektiivitutele suhetele.

Pärast olukorra analüüsi, mille käigus vaatasime läbi eelnevate elukaaslaste näojooned, sai antud konkreetsed soovitused. Neid lubas noormees edaspidi teadlikult suhtesse minnes jälgida ehk siis vältida teatud näojoontega naisi. Temani oli jõudnud arusaam, et ainult teadlikult valikuid tehes on võimalik KOHE keskenduda sobivamate ja loodetavasti kauem kestvate suhete loomisele. Uskumusele, et teine suhte käigus ümber kasvab, ei maksa eriti loota… ning kaua siis ikka ühte ja samasse ämbrisse astuda tahaks.

Teine juhtum: mina tahan, sina ei taha ja vastupidi

Naine ja mees olid omajagu koos elanud ning tasapisi oli nende suhtesse tekkinud ebakõla. Muidu oli kõik hästi, aga… Üks tahtis pidevalt midagi ette võtta: kodus pidevalt midagi ümber korraldada, avastada uusi põnevaid teadmisi ja praktikaid, käia üritustel, reisida erinevatesse kohtadesse jne. Teine pool aga leidis, et ükskord loodud kodus niigi tore olla, ei jõua ega taha mööda erinevaid kohti jms käia ning reisida võiks ka juba ühte mõlemale meeldima hakanud kohta – milleks pidevalt midagi uut avastada?

Rääkisid, vaidlesid ja tülitsesid sel teemal, kumbki pool püüdis teisele tõestada oma maailmavaate paremust. Mida aeg edasi, seda rohkem kummalegi tundus, et teine ei mõista ega armasta teda ja üldse – on meil ikka mõtet koos olla…?

Fenotüpoloogia alusel analüüs tõi välja, et see ongi lahendamatu vastuolu: inimene ju oma loomuse vastu ei saa. Üks ongi oma olemuselt selline, kes kergesti läheb kaasa kõige uue ja huvitavaga, on liikuv ja suhtlev, otsib uusi elamusi. Teine aga on oma olemuselt konservatiivne, ei taha pidevalt ringi lennelda ning saab stressi, kui tuleks midagi väljakujunenud elukorralduses muuta või uude kohta reisile minna.

Ja asi ei ole selles, et teist poolt ei mõisteta, armastata jne – teineteisest hoolitakse küll. Lihtsalt peamiselt geenidest ja füsioloogiast tulenevalt on teatud iseloomujooned paarilistel erinevad. Seetõttu ka erinevad soovid ning tahtmised.

Peamine oligi selle juhtumi puhul mõlemale näidata, et hoolimine on alles. Lihtsalt kummagi keha toimib pisut erinevalt, see omakorda mõjutab elust arusaama ja just seetõttu vastuolud tekivadki. Seekord sai öeldud, et tuleks leida mingi mõistlik lahendus ühe ja teise osapoole soovidele ning mõistmisega suhtuda sellisesse erinevusse.

Muidugi oleks olnud tore kohe suhte alguses lugeda teist kui avatud raamatut, et teada, kas vastu vaatavad iseloomujooned edasises kooselus on sobilikud. Või millisteks erimeelsusteks valmis olla… Aga hea, et nüüdki selgust sai.

**

Kui sul või mõnel tuttaval on vaja mõnes elusituatsioonis abi, siis on võimalik, et just fenotüpoloogia toob selguse ja aitab edasi liikuda lahenduste poole. Seega – võta julgelt ühendust ja kirjuta mulle!