Kindlasti oled kokku puutunud mõlemat sorti inimesega: kas siis oma peres, tuttavate-sõprade või kolleegide seas. Võimalik, et oled ka ise pedant. Aga võib-olla hoopis asju lõdvemalt võttev inimene.

Seletusi otsitakse tihtipeale astroloogiast (näiteks peetakse Neitsi tähtkujus sündinuid tähenärijateks jne) ja perekondlikust kasvatusest (mis kahtlemata oma rolli mingil määral omab). Fenotüübi järgi inimloomuse määramisel piisab ühest pilgust inimesele ja on selge, kumb eelpool toodust su ees on – oska ainult vaadata. Seejärel juba ka tead, milliste asjaoludega era-või tööelus arvestada.

Pedant

Lühidalt iseloomustades on oma tegemistes ja toimetustes perfektsust taga ajava inimesega. See ei pruugi avalduda kõikides elusfäärides, küll aga enamikes. Mittepedantsele inimesele tundub, et seda tüüpi inimene on tihtipeale liiga põhjalik, noriv ja juuksekarva lõhki ajav.

Pedandile endale see nii ei tundu: tema näeb ja tunnetab maailma oma mätta otsast. Perfektsust ja korda taga ajav inimene leiab, et just niimoodi need asjad maailmas peaksidki käima. Kui midagi teha, siis korralikult ja püüdlikult, ikka võimalikult täiuslikult – muidu ei ole üldse mõtet!

Lisaks ootustele teiste suhtes, on pedantlik inimene kõrgendatud nõudmistega ka iseenda suhtes. Lati alt läbi jooksmist ta ei harrasta, sest ta ei saa endale seda sisemiselt lubada. Peale selle ketrab pedandi peas pärast tehtut pidevalt järelanalüüs: kas sai ikka piisavalt hästi tehtud, mida oleks võinud teha paremini jne. Ja lisaks tehtule toimub samasugune analüüs ka enda ja teiste inimeste käitumise suhtes. Teinekord jäädakse tükiks ajaks midagi viltuläinut põdema.

Perfektsuse tagaajamisel võib selline inimene kinni jääda nüanssidesse ja detailidesse. See võib tuua igasugu tegemistes kaasa suurema aja- ja ka energiakulu. Eelkõige väsitab pedantlik inimene niimoodi ära iseenda ja tulemuseks võivad olla rahulolematus iseendaga, erinevad haigused, peavalud, unetus jms. Lisaks sellele tekib ka ümbritsevates inimestes, eriti mittepedantides, pikapeale tüdimus: no kaua võib pisiasjade kallal iriseda!

Asju üldisemalt võttev inimene

Sel juhul on tegemist vastandiga pedandile: pingutatakse just niipalju oma tegemistes, et isiku enda jaoks on asjad tehtud. See on juba eraldi küsimus, mil moel ja kui hästi tehtu on teostatud. Ja kas tulemus teistele meeldib…

Sedasorti inimene ei näe probleemi, kui tema asjad on toas või laual laiali ainult talle arusaadava korra järgi või pilt on seina peal viltu. Elus ju muudki teha, kui igasugu detaile taga ajada! Eelistatakse vaadata asju laiemalt ja tegeleda just sellega, mis kiirelt tegemist vajab või endale huvi pakub.

Huvi võivad pakkuda sellisele inimesele paljud asjad ja iseloomulik on, et palju asju ette võttes jääb enamik neist ripakile ja lõpetamata. Põdema ta sellepärast ei hakka. Miks peakski – uued huvipakkuvad toimetused silmapiiril, parem nendega tegeleda.

Kui sellisele inimesele juhiseid anda, siis teha seda lühidalt ja selgelt, sest erinevalt pedandist ta detailidesse ei süvene ja liigset juttu ei armasta. Tüüpiline on, et olles saanud mingi infoportsu kätte, hakatakse kiirelt ja teinekord hooletult toimetama. Ehk siis: midagi jõudis talle kohale, kas aga inimene täpselt aru sai, mis talle räägiti või mida temalt oodatakse – see tuleks enne toimetama asumist juhiseid jagava isiku poolt üle kontrollida.

Ja mida selle teadmisega pihta hakata?

Loodus ei ole loonud midagi juhuslikult – ju on meil mõlema iseloomujoonega inimesi vaja. Pedantlikul inimesel on omad plussid: täpset kätt ja silma ning kannatlikkust nõudvad toimetused on nende pärusmaa. Näiteks hambaarst tuleks valida pedantide seast, siis saab ka korraliku ja kestvama tulemuse.

Asju üldisemalt võtvad inimesed on elus aga hea strateegilise mõtlemisega, laiema haardega. Pisiasjade pärast nad ei põe, peamine on nende jaoks midagi ära teha. Kui kõrval keegi, kes ka detailide pärast vastutab ja teadlikult ei ärritu sellise üldise ja mõnevõrra räpaka suhtumise peale, siis selline tandem töötab täitsa hästi. Aga näiteks kellelegi hambaarstiks või mõneks muuks täpsust nõudvasse ametisse ma “Käib küll!” mentaliteediga isikut ei soovita.

Kui pedant ja asju üldisemalt võttev inimene eraelus kokku sattuvad, siis alul üritab kumbki pool teisele tõestada, et tema maailmavaade ja suhtumine on ikka parem. Kas seda tehakse nalja või teravustega, on juba kinni muudes isikuomadustes. Parim variant on, kui räägitakse teineteisega vastastikku häirivatest asjaoludest, leitakse kas kohe või aja jooksul mingi kompromiss ja ollakse teineteise puuduste suhtes teadlikult mõistev.

**

Olen tänulik, kui jagad antud postitust Facebookis või allpool toodud kanalite kaudu.

Tutvu ka eelnevate kirjutistega iseloomu ja fenotüübi teemal.